Trasa rowerowa przez Prądnik Czerwony
Wieś Prądnik Czerwony, założona najprawdopodobniej na początku XII wieku, położona przy drodze królewskiej (obecnie Aleja 29 Listopada), należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu i podlegała parafii św. Mikołaja. Jej granice wyznaczały:
- od północy - granica administracyjna miasta Kraków;
- od wschodu - koryto Sudołu Dominikańskiego;
- od południa - obecnie Aleja Tadeusza Bora-Komorowskiego, ulica Młyńska, Bohaterów Wietnamu i H. Wieniawskiego, obecne ulice Brogi i Rakowicka;
- od zachodu - obecnie Aleja 29 Listopada.
Od 1418 roku do końca XVIII wieku sołectwo należało do klasztoru dominikanów, którzy dzierżawili ten obszar do 1950 roku. Podczas walk między wojskami Jana Zamoyskiego i arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 oraz w latach 1655-60 podczas najazdu szwedzkiego, wieś została częściowo zniszczona. W drugiej połowie XIX stulecia liczyła 166 domów i 2750 mieszkańców.
W 1910 roku do Krakowa została przyłączona południowa część, a w 1941 reszta wsi. Od 1991 roku Prądnik Czerwony tworzy III Dzielnicę Samorządową. Do dziś zachowały się nieliczne obiekty i budowle z okresu, gdy Prądnik Czerwony stanowił podkrakowską wieś.
Przy skrzyżowaniu Alei 29 Listopada i ulicy Lublańskiej, na terenie ogrodu sióstr albertynek (wejście od strony ulicy Jana Woronicza), znajduje się Sanktuarium ECCE HOMO św. Alberta. Pobliski dworek Cellarich, z XVI wieku, w którym gościli m.in. Władysław IV oraz Jan II Kazimierz, został zniszczony podczas konfederacji barskiej. Z początkiem XIX wieku na jego fundamentach zbudowano obecny dworek Pocieszka.
Wzdłuż ulicy Dobrego Pasterza, która w XIII stuleciu tworzyła centrum zabudowy, zachowały się nieliczne obiekty stanowiące pozostałości po XIX-wiecznej podkrakowskiej wsi:
- siedziba Drużyny Strzeleckiej (ul. Dobrego Pasterza 54);
- dom Jana Kaczary, któremu Konstanty Ildefons Gałczyński poświęcił poemat ?Zaczarowana dorożka? (ul. Dobrego Pasterza 30);
- drewniany dworek (ul. Dobrego Pasterza 27);
- kapliczka Sobierajów stojąca naprzeciwko budynku gminy;
- dworek Dettloffów z XIX wieku, będący salonem artystów Krakowa. Gościli tu m.in. W. Kossak czy L. Rydel.
Ulica Dobrego Pasterza prowadzi obok dawnego folwarku dominikańskiego znajdującego się przy kościele św. Jana Chrzciciela. W praktycznie nienaruszonym stanie zachowała się niewielka XVII-wieczna kaplica św. Jana Chrzciciela oraz XIX-wieczny Młyn Dominikański (Żabi Młyn).
Badania archeologiczne, prowadzone w 1977 roku, wykazały istnienie cmentarza w pobliżu kaplicy. Zachowana do dziś figura Matki Bożej jest jedną z trzech (oprócz figury Chrystusa Zmartwychwstałego oraz św. Antoniego), które mogły znajdować się na cmentarzu. Podczas prac archeologicznych znaleziono około stu zwłok. Na cmentarzu chowano zakonników, żołnierzy poległych w czasie oblężenia Krakowa przez wojska polsko-austriackie pod dowództwem Jana Kazimierza w 1657 roku, a także członków zamożnych rodzin krakowskich.
Niedaleko parafii znajduje się dolina potoku Sudoł. Położony między ulicami Sudolską a Strzelców i Reduty, niewielki, zalesiony teren, chętnie odwiedzany jest przez spacerowiczów i rowerzystów. Niestety, woda potoku nie należy do najczystszych, z powodu odprowadzania do niej odpływów komunalnych.